Archiv rubriky: Uncategorized

LICENCE PRO ZÁJEMCE Z ČFL, MSFL

Licenční řízení k získání licence nezbytné pro účast ve Fortuna národní lize v soutěžním ročníku 2021/2022, organizované Ligovou fotbalovou asociací,  se zájemci z klubů neprofesionálních soutěží organizovaných FAČR, má následující parametry.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník České fotbalové ligy nebo Moravskoslezské fotbalové ligy.

Termín pro předložení podkladů, na základě kterých bude posouzeno splnění nezbytných podmínek pro udělení licence, je 10.05.2021 do 14:00hod., k rukám Licenčního manažera FAČR, na adresu Atletická 2474/8, Praha 6 – Strahov.

Seznam kritérií, Harmonogram licenčního řízení, platné formuláře jsou volně přístupné na těchto webových stránkách, sekce Dokumenty, xxxx.

LICENČNÍ ŘÍZENÍ 2021 S KLUBY I. a II. LIGY

Dnem 08. února 2021 je zahájeno Licenční řízení pro žadatele o účast v evropských soutěžích organizovaných Evropskou fotbalovou asociací (UEFA) a to Champions league (UCL) respektive Europa league (UEL), v soutěžním ročníku 2021/2022.

Spolu s ním je zahájeno rovněž Licenční řízení pro žadatele o účast v nejvyšších domácích soutěžích organizovaných Ligovou fotbalovou asociací (LFA) a to FORTUNA liga (I. liga) respektive Fortuna národní liga (II. liga), v soutěžním ročníku 2021/2022.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník FORTUNA ligy nebo Fortuna národní ligy, který dodrží stanovené termíny a předloží požadované podklady nejpozději do:

 • 01.03.2021 – ŽÁDOST O LICENCI
 • 15.03.2021 – dokumentace PERSONÁLNÍ
 • 15.03.2021 – dokumentace SPORT
 • 29.03.2021 – dokumentace LEGISLATIVA
 • 29.03.2021 – dokumentace INFRASTRUKTURA
 • 13.04.2021 – dokumentace FINANCE

Veškeré platné formuláře, včetně detailního harmonogramu licenčního řízení, jsou volně přístupné na těchto webových stránkách, sekce DOKUMENTY.

UKONČENÍ PŘÍJMU ŽÁDOSTÍ O UDĚLENÍ STATUTU MLÁDEŽE

Oznamujeme, že dne 20.10.2020 byl ukončen příjem žádostí o udělení statutu Klubová akademie, Sportovní centrum mládeže, Sportovní středisko mládeže, Krajské středisko mládeže, případně Okresní středisko mládeže.

Děkujeme všem kteří svou žádost podali a také všem kdo zvažovali její podání, ale nakonec se rozhodli řízení nepodstoupit. Aktuálně se tým Klubových licencí zabývá vyhodnocením všech podaných žádostí, kterých je více než 100, a tento proces plánuje ukončit do poloviny listopadu.

Následovat budou konzultace se zástupci Sportovního úseku FAČR a Krajských fotbalových svazů, s možností účasti zástupců Okresních fotbalových svazů.

Nejpozději v lednu nového roku bude předloženo Výkonnému výboru FAČR zhodnocení podaných žádostí, který následně jako rozhodovací orgán přijme závěrečné stanovisko.

O výsledku řízení ne/udělení statutu budou všichni žadatelé vyrozuměni v elektronickém systému SAFE, jehož prostřednictvím o přidělení požádali.

ODLOŽENÍ LICENČNÍHO ŘÍZENÍ MLÁDEŽE

Dne 07.04.2020 rozhodl Výkonný výbor FAČR o odložení právě probíhajícího Licenčního řízení pro získání licence Klubová akademie, Sportovní centrum mládeže, Sportovní středisko mládeže, KFS Sportovní středisko mládeže a OFS Sportovní středisko mládeže na září 2020.

Výkonný výbor FAČR rozhodl také o prodloužení platnosti stávajících licencí do 31.12.2020.

V nejbližší době budou všichni zájemci o podstoupení licenčního řízení, pro nový soutěžní ročník, seznámeni s aktualizovaným harmonogramem.

LICENČNÍ ŘÍZENÍ – KA, SCM, SpSM, KFS SpSM a OFS SpSM

Dnem 02.03.2020 zahajujeme Licenční řízení k získání licence Klubová akademie, Sportovní centrum mládeže, Sportovní středisko mládeže, KFS Sportovní středisko mládeže a OFS Sportovní středisko mládeže.

Každý žadatel, o některou z výše uvedených licencí, nalezne na těchto webových stránkách aktuálně platná Pravidla pro Projekty na rozvoj talentované mládeže, Edice 2020 (Talentovaná mládež), základní informace a harmonogram licenčního řízení (Talentovaná mládež), a jsou zde dostupné také podklady nezbytné k žádosti (Dokumenty).

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní členský klub Fotbalové asociace České republiky z.s. (FAČR) případně Ligové fotbalové asociace (LFA).

Kompletní podklady budou žadatelé předkládat pouze ELEKTRONICKY, a to prostřednictvím systému SAFE, určenému pro komunikaci mezi licenční administrativou a žadateli. Jediný dokument, který bude zaslán elektronicky prostřednictvím emailu je vyplněná Žádost o licenci, včetně požadované přílohy, na adresu uvedenou v základních informacích (Talentovaná mládež). Licenční administrativa na základě postoupené Žádosti v systému SAFE vytvoří žadateli Kartu klubu a zřídí přístupová práva, která budou následně zaslána osobám oprávněným zastupovat klub.

LICENČNÍ ŘÍZENÍ S KLUBY I. a II. LIGY, ZAHÁJENO

Dnem 08. ledna 2020 je zahájeno Licenční řízení pro žadatele o účast v evropských soutěžích organizovaných Evropskou fotbalovou asociací (UEFA) a to Champions league (UCL) respektive Europa league (UEL), v soutěžním ročníku 2020/2021.

Spolu s ním je zahájeno rovněž Licenční řízení pro žadatele o účast v nejvyšších domácích soutěžích organizovaných Ligovou fotbalovou asociací (LFA) a to FORTUNA liga (I. liga) respektive Fortuna národní liga (II. liga), v soutěžním ročníku 2020/2021.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník FORTUNA ligy nebo Fortuna národní ligy, který dodrží stanovené termíny a předloží požadované podklady nejpozději do:

 • 02.03.2020 – ŽÁDOST O LICENCI
 • 16.03.2020 – dokumentace PERSONÁLNÍ
 • 16.03.2020 – dokumentace LEGISLATIVA
 • 30.03.2020 – dokumentace SPORT
 • 30.03.2020 – dokumentace INFRASTRUKTURA
 • 16.04.2020 – dokumentace FINANCE

Veškeré platné formuláře, včetně detailního harmonogramu licenčního řízení, jsou volně přístupné na těchto webových stránkách, sekce DOKUMENTY ŘÍZENÍ, Podklady pro kluby I. a II. ligy.

UEFA CL&FFP REGIONAL WORKSHOP V PRAZE

V polovině února 2020 se v Praze uskuteční významný regionální seminář UEFA, pro vybrané fotbalové asociace, na téma Club Licensing and Financial Fair Play UEFA. Tuto událost lze bez nadsázky označit za výrazný diplomatický úspěch FAČR.

Dvoudenní seminář bude pracovním setkáním určeným k výměně zkušeností zúčastněných národních fotbalových asociací. Zároveň zástupci evropské fotbalové asociace představí své statistiky, zkušenosti, vize a náměty, shromážděné napříč národními asociacemi sdruženými pod křídly UEFA. Ty budou vycházet především ze zkušeností získaných z organizace nejvýznamnějších klubových soutěží na celém světě a to UEFA Champions League (UCL) resp. UEFA Europa League (UEL).

Společně s námi se semináře zúčastní tyto fotbalové asociace:

• Belgium
• Denmark
• England
• France
• Germany
• Italy
• Netherlands
• Portugal
• Scotland
• Slovakia
• Spain
• Switzerland
• Turkey

LICENČNÍ ŘÍZENÍ PRO KLUBY ČFL/MSFL, SOUTĚŽNÍ ROČNÍK 2019/2020

 

Dnem 31.01.2018 bylo zahájeno Licenční řízení k získání licence nezbytné pro účast ve Fortuna národní lize v soutěžním ročníku 2019/2020, organizované Ligovou fotbalovou asociací,  se zájemci z řad klubů neprofesionálních soutěží organizovaných FAČR.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník České fotbalové ligy nebo Moravskoslezské fotbalové ligy.

Termín pro předložení podkladů, na základě kterých bude posouzeno splnění nezbytných podmínek pro udělení licence, je 13.05.2018 do 14:00hod., k rukám Licenčního manažera FAČR, na adresu Atletická 2474/8, 16900 Praha 6 – Strahov.

Seznam kritérií, Harmonogram licenčního řízení, platné formuláře jsou volně přístupné na těchto webových stránkách, sekce Dokumenty, oddíl Podklady k žádosti pro kluby ČFL, resp. MSFL.

LICENČNÍ ŘÍZENÍ PRO KLUBY I. a II. LIGY, SOUTĚŽNÍ ROČNÍK 2019/2020

 

Dnem 31.01.2018 bylo zahájeno Licenční řízení pro žadatele o účast v profesionálních soutěžích (organizovaných Ligovou fotbalovou asociací) a evropských soutěží (organizovaných UEFA), v soutěžním ročníku 2019/2020.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník FORTUNA ligy nebo FORTUNA národní ligy.

Každý žadatel musí předložit požadované podklady nejpozději do uvedených termínů:

 • 01.03.2019- ŽÁDOST O LICENCI
 • 13.03.2019- dokumentaci ke kategorii SPORT
 • 13.03.2019- dokumentaci ke kategorii INFRASTRUKTURA
 • 27.03.2019- dokumentaci ke kategorii PERSONÁLNÍ
 • 27.03.2019- dokumentaci ke kategorii LEGISLATIVA
 • 17.04.2019- dokumentaci ke kategorii FINANCE

Kompletní podklady předávají žadatelé pouze ELEKTRONICKY, a to prostřednictvím systému SAFE, který je přímo určen pro komunikaci mezi licenční administrativou a kluby.

Kompletní Harmonogram licenčního řízení, platné formuláře jsou volně přístupné na těchto webových stránkách, sekce Dokumenty, Podklady k žádosti FORTUNA ligy a FORTUNA národní ligy.

ROZHODNUTÍ O LICENCÍCH, PRO ÚČAST V SOUTĚŽNÍM ROČNÍKU 2018/2019

 

LICENCE GOLD, SILVER, BRONZE – tři typy licencí vyjadřují úroveň soutěží. Účastníci II. ligy musejí získat, minimálně, licenci typu BRONZE. Kluby, které se chtějí účastnit nejvyšší soutěže FAČR (I. liga) musí získat, minimálně, licenci typu SILVER. Pro účast v evropských pohárech musí klub získat nejvyšší licenci a to GOLD. Kompletní výsledky jsou obsaženy v příloze č. 1 této zprávy.

 

I.LIGA

 • LICENČNÍ KOMISE FAČR rozhodla:
  • udělit nejvyšší typ licence GOLD klubům FC Viktoria Plzeň, AC Sparta Praha, FC Slovan Liberec, FK Mladá Boleslav, FK Teplice, SK Sigma Olomouc a SK Slavia Praha;
  • udělit licenci typ SILVER klubům FC Fastav Zlín, FK Dukla Praha, FC Baník Ostrava.
  • Zbývajícím 6 žadatelům licenci neudělila, a to klubům FC Zbrojovka Brno (nesplnění Personální a Finanční kritéria), Bohemians Praha 1905 (nesplnění Personální a Finanční kritéria), FK Jablonec (nesplnění Personální a Finanční kritéria), FC Vysočina Jihlava (nesplnění Finanční kritéria), MFK Karviná (nesplnění Personální kritéria) a 1.FC Slovácko (nesplnění Finanční kritéria).

Uložila sankční pokuty za porušení podmínek čl. 8 – Sankce, KLŘ, v souhrnné výši Kč 230 tis.

 • LICENČNÍ TRIBUNÁL FAČR vyhodnotil podaná odvolání a rozhodl:
  • Udělit licenci GOLD klubům FK Jablonec a 1.FC Slovácko;
  • Udělit licenci SILVER klubům FC Zbrojovka Brno, MFK Karviná, FC Vysočina Jihlava, Bohemians Praha 1905;
  • Nevyhovět odvoláním proti uděleným sankcím a ponechat je v původní výši.

 

II.LIGA

 • LICENČNÍ KOMISE FAČR rozhodla:
  • udělit licenci typ SILVER klubům SK Dynamo České Budějovice, FC Hradec Králové a 1.FK Příbram;
  • udělit licenci typ BRONZE klubům FK Fotbal Třinec, FK Varnsdorf, MFK Vítkovice, 1.SC Znojmo a FK Viktoria Žižkov;
  • NEUDĚLIT licenci klubům FC Sellier & Bellot Vlašim (nesplnění Personálních kritérií), FK Ústí nad Labem (nesplnění Personálních kritérií), FC MAS Táborsko (nesplnění Personálních kritérií), FK Baník Sokolov (nesplnění Personálních kritérií), FK Pardubice (nesplnění Personálních kritérií), SFC Opava (nesplnění Finančních kritérií), MFK Frýdek-Místek (nesplnění Sportovních kritérií), FK Olympia (nesplnění kritérií Sportovní, Infrastruktura, Personální, Legislativa a Finanční).

Uložila sankční pokuty za porušení podmínek čl. 8 – Sankce, KLŘ, v souhrnné výši Kč 330tis.

 • LICENČNÍ TRIBUNÁL FAČR vyhodnotil podaná odvolání, včetně nově předložených dokumentů a rozhodl:
  • udělit licenci typ SILVER klubu SFC Opava;
  • udělit licenci typ BRONZE klubům MFK Frýdek-Místek, FK Pardubice, FK Baník Sokolov, FC MAS Táborsko, FK Ústí nad Labem a FC Sellier & Bellot Vlašim;
  • nevyhovět odvoláním podaným proti uděleným sankcím, a ponechal je v původních výších;
  • nezabývat se neudělením licence klubu FK Olympia, jelikož ten se proti rozhodnutí Licenční komise neodvolal.

 

POSTUPUJÍCÍ Z ČFL A MSFL

V lednu 2018byly vydány Licenční podmínky pro žadatele z neprofesionálních soutěží. Všichni aktivní účastnící byli zároveň pozváni na dva lednové semináře v Praze a Olomouci, se zaměřením na přesný výklad podmínek a harmonogramu.

Z účastníků ČFL požádal o udělení licence pouze klub MFK Chrudim.

Z účastníků MSFL požádaly o udělení licence kluby 1.SK Prostějov a SK Hanácká Slávia Kroměříž.

 • LICENČNÍ KOMISE FAČR posoudila předložené podklady a rozhodla:
  • UDĚLIT licenci BRONZE klubu 1.SK Prostějov;
  • NEUDĚLIT licenci klubu MFK Chrudim (nesplnění Finančních kritérií) a SK Hanácká Slávia Kroměříž (nesplnění Finanční kritéria).
 • LICENČNÍ TRIBUNÁL FAČR vyhodnotil odvolání a rozhodl:
  • UDĚLIT licenci BRONZE klubu MFK Chrudim;
  • Nezabýval se neudělením licence klubu SK Hanácká Slávia Kroměříž, jelikož ten se proti rozhodnutí Licenční komise neodvolal.

Na základě výše uvedených skutečností se ve druhé nejvyšší domácí soutěži FAČR, organizované LFA, zachránil také celek na 15. místě a to MFK Vítkovice, tzn. z ČFL, resp. MSFL postoupily do vyšší soutěže pouze dva kluby.

LICENČNÍ ŘÍZENÍ PRO KLUBY I. a II. LIGY, SOUTĚŽNÍ ROČNÍK 2018/2019, ZAHÁJENO

 

Dnešním dnem 31.01.2018 je zahájeno Licenční řízení pro žadatele o účast v profesionálních soutěžích (organizovaných Ligovou fotbalovou asociací) a evropských soutěží (organizovaných UEFA), v soutěžním ročníku 2018/2019.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník HET ligy nebo Fortuna národní ligy.

Každý žadatel musí předložit požadované podklady nejpozději do uvedených termínů:

 • 01.03.2018 – ŽÁDOST O LICENCI
 • 13.03.2018 – dokumentaci ke kategorii SPORT
 • 13.03.2018 – dokumentaci ke kategorii INFRASTRUKTURA
 • 27.03.2018 – dokumentaci ke kategorii PERSONÁLNÍ
 • 27.03.2018 – dokumentaci ke kategorii LEGISLATIVA
 • 10.04.2018 – dokumentaci ke kategorii FINANCE

Kompletní podklady předávají žadatelé pouze ELEKTRONICKY, a to prostřednictvím systému SAFE, který je přímo určen pro komunikaci mezi licenční administrativou a kluby.

Kompletní Harmonogram licenčního řízení, platné formuláře jsou volně přístupné na těchto webových stránkách, sekce Dokumenty, Podklady k žádosti o licenci pro kluby HET ligy a Fortuna národní ligy.

ZAHÁJENO LICENČNÍ ŘÍZENÍ PRO ZÁJEMCE Z ČFL A MSFL

 

Dnešním dnem 16.01.2017 je zahájeno Licenční řízení k získání licence nezbytné pro účast ve Fortuna národní lize v soutěžním ročníku 2017 / 2018, organizované Ligovou fotbalovou asociací,  se zájemci z řad klubů neprofesionálních soutěží organizovaných FAČR.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník České fotbalové ligy nebo Moravskoslezské fotbalové ligy.

Termín pro předložení podkladů, na základě kterých bude posouzeno splnění nezbytných podmínek pro udělení licence, je 11.05.2017 do 14:00hod., k rukám Licenčního manažera FAČR, na adresu Diskařská 2431/4, Praha 6 – Strahov.

Seznam kritérií, Harmonogram licenčního řízení, platné formuláře jsou volně přístupné na těchto webových stránkách, sekce Dokumenty, oddíl Podklady k žádosti pro kluby ČFL, resp. MSFL.

ZAČALO LICENČNÍ ŘÍZENÍ PRO SOUTĚŽNÍ ROČNÍK 2017 / 2018

 

Dnešním dnem 11.01.2017 je zahájeno Licenční řízení pro žadatele o účast v profesionálních soutěžích (organizovaných Ligovou fotbalovou asociací) a evropských soutěží (organizovaných UEFA), v soutěžním ročníku 2017/2018.

Žadatelem může být kterýkoliv aktivní účastník ePojistění.cz ligy nebo Fortuna národní ligy.

Každý žadatel musí předložit požadované podklady nejpozději do uvedených termínů:

 • 01.03.2017 – ŽÁDOST O LICENCI
 • 13.03.2017 – dokumentaci ke kategorii SPORT
 • 13.03.2017 – dokumentaci ke kategorii INFRASTRUKTURA
 • 27.03.2017 – dokumentaci ke kategorii PERSONÁLNÍ
 • 27.03.2017 – dokumentaci ke kategorii LEGISLATIVA
 • 10.04.2017 – dokumentaci ke kategorii FINANCE

Kompletní podklady předávají žadatelé pouze ELEKTRONICKY, a to prostřednictvím systému SAFE, který je přímo určen pro komunikaci mezi licenční administrativou a kluby.

NOVELA KLUBOVÉHO LICENČNÍHO ŘÁDU

 

Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky, z. s., schválil na svém prosincovém zasedání novelu Klubového licenčního řádu FAČR (Edice 2017), která vstoupí v platnost 1.1.2017.

Nejvýznamnější změnou je možnost využít Právo přechodného období pro druhou nejvyšší klubovou soutěž. Stejně jako postupující do nejvyšší domácí soutěže mají nyní kluby České fotbalové ligy nebo Moravskoslezské fotbalové ligy možnost zúčastnit se druhé nejvyšší soutěže FAČR bez odpovídajícího sportovně-technického zázemí, pokud splní všechny ostatní podmínky pro udělení licence.

Ve zkratce znamená pro klub Právo přechodného období ve druhé nejvyšší klubové soutěži:

 1. Hrát mimo své sídlo maximálně do 30.06., roku následujícího po vstupu do soutěže;
 2. Hrát na území Moravy (moravské kluby) případně Čech (české kluby);
 3. Platná Nájemní smlouva na celý soutěžní ročník;
 4. Pozastavení výplaty finančních prostředků vázaných na marketingová práva;
 5. V případě nedokončení zázemí minimálně do kategorie stadionu pro druhou nejvyšší klubovou soutěž, sestup do nižší soutěže plus finanční pokuta Kč 1 mil.